Special Participants

On this page you will see all the IDFAcademy special participants in the Groups 5 and 6, consisting of IDFA Project Space participants, the IDFA Project Award winners and participants from the Ouaga Film Lab and Guadalajara DocuLab.

Special Participants Group 5

Name Project Country IDFA Relation

Polina Kelm The Elves' Tower Ukraine IDFA Project Space

Anna Shishova-Bogolubova The New Greatness Russia IDFA Project Space

Dmitry Bogolubov The New Greatness Russia IDFA Project Space

Antonia Kilian The Other Side of the River Germany IDFA Project Space

Quen Wong Some Women Singapore IDFA Project Award

Zi Qi Low Some Women Singapore IDFA Project Award

Aekaphong Saransat Breaking the Cycle Thailand IDFA Project Award

Thanakrit Duangmaneeporn Breaking the Cycle Thailand IDFA Project Award

Noorahaya Lahtee Breaking the Cycle Thailand IDFA Project Award

Alex Evstigneev The Golden Buttons Russia IDFA Project Award

Ketevani Kapanadze Champions Georgia IDFA Project Award

Keto Kipiani Champions Georgia IDFA Project Award

Salome Jashi Champions Georgia IDFA Project Award

Katarina Suvorova Chronicle of a Year Kazakhstan IDFA Project Award

Tenji Takakura Driving into the Storm Japan IDFA Project Award

Shan-shan Liu Driving into the Storm Japan IDFA Project Award

Shiwei Kang Driving into the Storm China IDFA Project Award

Yuko Shiomaki Driving into the Storm USA IDFA Project Award

Samira Vera-Cruz And who will cook? Cape Verde Ouaga Film Lab

Pedro Soulé And who will cook? Cape Verde Ouaga Film Lab

Saliou Sarr Doxandem Senegal Ouaga Film Lab

Yanis Gaye Doxandem Senegal Ouaga Film Lab

Orelli Inès Sorgho Identité Burkina Faso Ouaga Film Lab

Pierre Claver Zongo Identité Burkina Faso Ouaga Film Lab

Inoussa Baguian Le retour de Job Burkina Faso Ouaga Film Lab

Hassane Sanfo Le retour de Job Burkina Faso Ouaga Film Lab

Aboubacar Assoumane Les Pétroliers Niger Ouaga Film Lab

A. Moumouni Bakabé Les Pétroliers Niger Ouaga Film Lab

Carlos Yuri Ceuninck The New Man Cape Verde Ouaga Film Lab

Special Participants Group 6

Name Project Country IDFA Relation

Martin Benchimol The Castle Argentina IDFA Project Space

Ricardo Martensen Regarding Memory and Neglect Brazil IDFA Project Space

Eliane Ferreira Regarding Memory and Neglect Brazil IDFA Project Space

Fatma Riahi Me, My Father and Bourguiba Tunesia IDFA Project Space

Zippy Kimundu Testament Kenya IDFA Project Space

Meena Nanji Testament USA IDFA Project Space

Nicolás Tabilo Drifting Images Chile IDFA Project Award

Felipe Garrido Drifting Images Chile IDFA Project Award

Agustina Comedi Whores like us Argentina IDFA Project Award

Guido Deniro Whores like us Argentina IDFA Project Award

Lara Sousa The Ship and the Sea Mozambique IDFA Project Award

Everlane Moraes The Ship and the Sea Brazil IDFA Project Award

Matheus Mello The Ship and the Sea Spain IDFA Project Award

Olga Delane Welcome to New Karabash Germany IDFA Project Award

Frank Müller Welcome to New Karabash Germany IDFA Project Award

Rodrigo Perigo Provazi Arteria China Cuba IDFA Project Award

Fabricio Gallinucci Arteria China Cuba IDFA Project Award

Angel Linares La misma sangre Mexico Guadalajara DocuLab

Juan Ignacio Zevallos Todas esas decisiones Argentina Guadalajara DocuLab

Juan Antonio Méndez Mamá Mexico Guadalajara DocuLab

Laura Ángel Ernesto, gracias Costa Rica Guadalajara DocuLab

Juan Manuél Fernández Ernesto, gracias Costa Rica Guadalajara DocuLab

Jo Sol Nos queda la noche Spain Guadalajara DocuLab

Mariana Flores Villalba La frontera invisible Mexico Guadalajara DocuLab

Josefina Pérez-García Arena Chile Guadalajara DocuLab

Felipe Sigala Arena Chile Guadalajara DocuLab

Rodolfo Castillo-Morales Mexico Guadalajara DocuLab

This publication is for desktop view only